Hoe veilig is de Zeeuwse flora en fauna? In de 20e eeuw zijn veel karakteristieke planten- en diersoorten uit Zeeland ver dwenen. Met veel andere soorten dreigt de komende eeuw hetzelfde te gebeu ren. Dijkplanten als Ruige anjer en Donderkruid nemen bijvoorbeeld steeds verder in aantal af, en Boomkikker en Zandhagedis staan op het punt uit de provincie te verdwijnen. Het gaat hier om de meest zeldzame planten en dieren van Zeeland; soorten die bovendien zeer specifieke eisen aan hun omgeving stellen. Om deze bijzon dere soorten te kunnen behouden heeft de provincie Zeeland, samen met de natuurorganisaties, een actieprogram ma met soortgerichte maatregelen ont wikkeld. Het betreft een aanvulling op de gebiedsgerichte maatregelen van het Zeeuwse natuurbeleidsplan. De gebiedsgerichte en de soortgerichte maatregelen moeten samen in staat zijn de flora en fauna van Zeeland veilig te stellen. De Ecologische Hoofdstructuur (EHS) - belangrijk voor doelsoorten In 1989 lanceerde het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij het Natuurbeleidsplan, een reddings plan voor de natuur in Nederland. Sindsdien wordt gewerkt aan de tot standkoming van de Ecologische Hoofdstructuur, een landelijk netwerk van natuurgebieden, waarin de flora en fauna moeten kunnen overleven. De uitvoering van het natuurbeleid is binnen Zeeland in handen van de Provincie. In een periode van tien jaar is de Zeeuwse EHS ruimtelijk begrensd en zijn belangrijke vorderingen gemaakt met het veiligstellen, inrichten en behe ren van natuurgebieden. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse EHS in 2018 voltooid is. De Zeeuwse EHS beslaat in totaal ca. 135.000 ha. Daarvan nemen de getijde- gebieden en de afgesloten zeearmen met 113.000 ha het leeuwendeel in. Binnendijks omvat de Zeeuwse EHS ca. 20.000 ha. Duinen, moerassen, zilte graslanden en cultuurgraslanden zijn hier de voornaamste natuurgebieden. In 2000 was ruim 118.000 ha van de Zeeuwse EHS gerealiseerd. Vooral de Deltawateren waren toen al grotendeels veiliggesteld. Binnendijks verloopt het veiligstellen van de EHS beduidend langzamer. Dat komt omdat de natuur gebieden daar in veel gevallen eerst aan- 204

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 204