niet verwachten. En toch is dit zijn bio toop; sterker nog, er zijn tal van andere paddestoelen die eveneens in de bui tenste duinenrij voorkomen. Stuk voor stuk zijn het soorten waar Zeeland rela tief rijkelijk mee bedeeld is. Dat komt niet alleen omdat Zeeland een flinke lege duinkust heeft, maar ook omdat de overgang van duin naar strand vaak wat geleidelijker verloopt dan bij de Hollandse duinen. En het is in die over gangszone dat de Duinfranjehoed en andere paddestoelen van het Elelmduinenlandschap hun optimum hebben. De Duinfranjehoed is een plaatjeszwam waarvan de sporen bruinzwart gekleurd zijn. Die bruinzwarte sporenkleur wordt zichtbaar bij volgroeide exemplaren, als de plaatjes of lamellen gekleurd worden door de rijpe sporenmassa. Duinfranjehoeden hebben een dunne, meestal glimmende steel, en een kegel vormige hoed. De steel wortelt diep in het rulle zand en de groeiplaatsen kun nen doorlopen tot op het onbegroeide strand. Het blijft altijd bijzonder lastig om een franjehoed goed op naam te brengen. Alleen al in Nederland komen bijna honderd verschillende soorten voor. Maar door de combinatie van deze bijzondere groeiplaats en de diep worte lende steel is de Duinfranjehoed met redelijke zekerheid van alle andere fami lieleden te onderscheiden. Andere paddestoelen van het Helmduinenlandschap zijn onder meer het Zand tulpje Peziza ammophilade Duinstinkzwam Phallus hadriani), de Helmharpoenzwam (Hohenbuehelia cul- 20

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 20