Strandplevier Charadrius alexandtinus De Strandplevier komt vooral voor langs kusten met een gematigd of tropisch klimaat, en plaatselijk in het binnenland van Eurazië, Noord-Afrika en Noord-Amerika. Het Europese broedgebied omvat vooral de kusten van de westelijke Oostzee, de zuidelijke Noordzee, Atlantische Oceaan, Middellandse Zee en Zwarte Zee. Relatief kleine relict populaties worden aan getroffen in het binnenland van Spanje, Oostenrijk en Hongarije. De soort is inmiddels geheel ver dwenen uit Engeland en Noorwegen en is vrijwel verdwenen uit Zweden en Denemarken. De broedgebieden in het Deltagebied behoren met die in de Waddenzee tot de meest noord westelijke in Europa, en ook hier gaat het niet goed met de Strandplevier. Broedden er in de eerste helft van deze eeuw nog rond de f000 paar Strandplevieren in Nederland, tegen woordig zijn dat er ongeveer 300, waar van tweederde in het Deltagebied. Nog meer dan de Bontbekplevier is de Strandplevier in Nederland gebonden aan kustgebieden, waar ze van oor sprong broeden op hoge delen van zandstranden, in primaire duintjes, op groene stranden en op schelprijke delen van schorren. In het Deltagebied broe den de meeste Strandplevieren tegen woordig op drooggevallen gronden in afgesloten zeearmen en in door de mens aangelegde gebieden, zoals werk- eilanden, vogeleilanden, karrevelden en inlagen. Op enkele plaatsen wordt gebroed op akkers met een schelprijke bodem, met name langs de zeearmen. Door het intensieve gebruik van de stranden zijn broedgevallen hier tegen woordig uitzonderlijk, en de soort doet zijn naam dan ook nauwelijks nog eer aan. Het legsel bestaat vrijwel altijd uit drie eieren, die worden gelegd in een ondiep kuiltje met als nestmateriaal schelpen gruis, steentjes of plantaardig materiaal. Vaak wordt het nest gemaakt naast een opvallend object, zoals een plant, steen of stuk hout in een overigens mono toon gebied. In het Grevelingenmeer is wel eens een nest gevonden in een aan gespoelde schipperspet! Strand plevieren broeden solitair of in 'losse kolonies'. Vaak wordt het gezelschap van Dwergsterns opgezocht. Strandplevier 23

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 23