rolde blaadjes krijgt. Meer in detail kij kend is echter het verschil met alle inheemse meides, waaronder ook de bijna even zeldzame Kustmelde (A. gla- briuscula), ook in niet-bloeiende toe stand heel eenvoudig: wanneer de zil verachtige schilferige beharing van de blaadjes wordt afgekrabd, is met een loupe tegen het licht in goed te zien dat het bladgroen alleen langs de nerven voorkomt: daartussen is het blad kleur loos en doorschijnend. Dit heet 'dool- hofnervatuur'. Nederland ligt in het centrum van het areaal, dat zich uitstrekt langs de Atlantische kust van de Golf van Biskaje tot Denemarken, inclusief de Britse eilanden. Daarnaast is deze soort ver spreid gevonden in het Oostzeegebied, en langs de mediterrane kust van Spanje en de oostkust van Canada. Overal is hij zeldzaam door de zeld zaamheid van zijn biotoop: een oud, door zand overstoven vloedmerk van vooral bruinwieren. De soort is boven dien éénjarig, en moet zich dus elk jaar weer opnieuw vestigen en weer zaad produceren. Het is dus niet vreemd dat de aantallen enorm fluctueren, en dat er ook jaren geen enkele wordt gezien. In Nederland is zijn biotoop alleen nog in het Deltagebied en op de Wadden te vinden. Vóór de Deltawerken waren dit soort luwe plekjes nog veel te vinden langs Noord-Beveland, maar sinds het rechttrekken van de dijken is dat sterk teruggelopen. De Zeeuws-Vlaamse kust, met slufters als het Zwin en de Verdronken Zwarte Polder, is nu het belangrijkste bolwerk in Zeeland. Wellicht dat op termijn op Neeltje Jans ook een goed milieu kan ontstaan. Het vinden van de Gelobde melde ver eist wel wat doorzettingsvermogen. Als je voor de vijftigste keer hebt zitten determineren, en het is wéér Spies- melde, dan wil de wanhoop wel toe slaan. Kijken op de goede plek, dus waar planten op luwe strandjes op oppervlakkig gezien kaal zand groeien, en het zoeken van 'anders' uitziende individuen is de truc. Dat gaat uitste kend samen met een stevige strandwan deling in het najaar, en kan wellicht een leuke waarneming opleveren. Wv.W Zeewinde Calystegia soldanella De Zeewinde heeft kosmopolitische eigenschappen. Via zeestromingen verspreidt de plant zich over de wereld zeeën. Dat gebeurt door wortelknollen en wortelstokken die over enorme afstanden meegevoerd worden door het water. De grote zwarte zaden zijn slechts enkele uren bestand tegen blootstelling aan zout water, dus bij de verbreiding van de plant spelen ze - ook al gezien hun gewicht - alleen lokaal een rol. De plant ontwikkelt zich alleen in gematigde klimaatgordels. Het verspreidingsgebied valt dan ook uiteen in verschillende deelarealen. In onze streken bereikt de Zeewinde het meest noordelijke deel van zijn verspreidings- 32

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 32