Klein slijkgras Spartina maritima Klein slijkgras is een lid van de gras senfamilie, dat thuishoort op zoute bodems en goed bestand is tegen over stroming door getij denwater. Slikken en schorren vormen bij uitstek de plaats waar de plant thuishoort. Klein slijkgras is een meerjarige plant die, net als de overige slijkgrassen, groeit in haarden waarbinnen andere planten nauwe lijks tot ontwikkeling kunnen komen. De stugge, rechtop gaande stengels schieten op vanuit een ondergronds netwerk van wortelstokken. De bladeren zijn sterk geribd. Ze zijn vlak aan de basis, bij de stengel, maar hebben verder ingerolde randen. Vooral op de bla deren zijn de zoutklieren te vinden waarmee de plant overtollig zout uit scheidt. Karakteristiek voor Klein slijkgras is het tongetje van haren van ongeveer een halve millimeter lengte op de grens van bladschede en bladschijf. Karakteristiek is ook dat de stengels door het afvallen van de oudste bladeren onderaan kaal worden. De stengels groeien gewoonlijk tot het moment waarop de bloeiwijze, die bestaat uit 1- 5 rechtopstaande aartjes, zich aan de top van de stengel ontwikkelt. De aar tjes van Slijkgrassoorten worden, veel vaker dan andere grassen, geïnfecteerd door het Moederkoren Claviceps purpu rea). Deze zwam vormt in de bloeiwijze zwarte 'banaantjes' die erg giftig zijn. Het Klein slijkgras verbreidt zich met name vegetatief, door uitgroei van de wortelstokken. De produktie van kiem- krachtige zaden schijnt een betrekke lijke zeldzaamheid te zijn, althans in Noordwest-Europa. De zaden kunnen vermoedelijk door het getijdenwater verspreid worden. Het verspreidingsgebied van Klein slijkgras is de oostkant van het Atlantische Oceaangebied: in I Europa kan de plant gevon den worden van de zuidkust van Spanje tot ongeveer 53° noorderbreedte. Nederland ligt dus ongeveer op de noordelijk grens van het verspreidingsgebied. Die grens wordt misschien door de gemiddelde zomertemperatuur be paald, die groei in ons land net nog mogelijk maakt. Tot de Ï9e eeuw was Klein slijkgras de enige vertegenwoordiger van het geslacht Spartina langs de Atlantische kusten van Europa. De plant kwam ook alge meen voor in het Deltagebied, met als noor delijke begrenzing de zuid- Klein slijkgras 47

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 47