a Hf topje van het takje af waarin ze al die tijd hebben gezeten. Dit topje wordt hun koker waarmee ze tot ongeveer half-oktober over de plant lopen en eten van de Zeekraal. Alleen in deze periode zijn ze uitwendig op de plant aanwezig. Daarna gaan ze naar bene den, verlaten hun koker en kruipen weg in de modder om daar te overwinteren. Eind-mei of begin-juni verpoppen ze in de grond. ook op schorren voor en zijn alle grijs met een gelige en donkere bestuiving. De rupsen van de Zeerus kokermot (Coleophora maritimellaleven verbor gen van en in de zaden van uitsluitend Zeerus. De rupsen van de Zilte rus kokermot Coleophora adjunctdia) leven alleen op Zilte rus. Beide soorten zijn meestal wel te vinden op de plaatsen waar hun voedselplant staat. Andere soorten leven op meer dan één voedsel plant. Zo kan de Zoutmelde kokermot Coleophora atriplicisin september in grote aantallen op Zoutmelde worden gevonden, maar hij komt ook voor op andere melde-soorten en op ganze- voetsoorten. De hier genoemde koker- motsoorten komen alleen voor op schorren en op binnendijkse zilte terrei nen, in zowel het Delta- als het Waddengebied. M.J. De vlinder is tamelijk rossig gekleurd en kan redelijk goed van andere soorten onderscheiden worden door de aanwe zigheid van een bruine vlek midden op de vleugel. De Lamsoor kokermot is wat kleiner en heeft een prachtige don kere metaalglans en is daaraan ook goed herkenbaar. Deze soort is gebonden aan Lamsoor. De rups leeft in september van lamsoorzaden waarbij de zak of koker bestaat uit een uitgebloeid bloempje zodat de rups totaal onvind baar is wanneer hij niet beweegt. De vlinders van de meeste andere soorten kokermotten zijn niet of nauwelijks van elkaar te onderscheiden. De hieronder genoemde soorten komen bijvoorbeeld Zilverplevier Pluvialis squatarola De Zilverplevier is het hele jaar in Zeeland te zien, maar de soort broedt hier niet. De vogels die in Nederland voorkomen, broeden in Noord-Siberië. Na het broedseizoen vertrekken de Zilverplevieren al in juni naar de overwinteringsgebieden langs de kusten van de Noordzee, Middellandse Zee en Afrika. De eerste Zeekraal 52

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 52