Rotgans Wat gebeurt er nu als hij toch door het water wordt meege voerd? Hij spoelt dan van de plaat en lijkt ten dode opge schreven. De ruim te echter waar nor maal de vliegvleugels liggen is goed afge- Kortschildkever schermd door de dek- vleugels en gaat dan functi oneren als een soort luchtkamer. Zo blijft de Getijdenloopkever drijven en laat zich meevoeren met de stroming. Velen komen om, maar anderen hebben meer geluk en spoelen aan op een plaat wat verderop. Op deze manier kan de soort zich over het hele getijdengebied verspreiden en waar de omstandighe den voor hen gunstig zijn, kunnen ze een populatie opbouwen of versterken. Het voedsel zal geen beletsel zijn. Zij eten voornamelijk kleine kreeftachtige beestjes zoals de vlokreeft, kleine spin netjes die met de wind zijn meegebla- zen, en kortschildkevertjes waaronder hun huisbaas! Gezien zijn gebondenheid aan getijden- gebieden is het voorkomen van de Getijdenloopkever in het Deltagebied nagenoeg beperkt tot de Oosterschelde en de Westerschelde. In de tijd dat het Veerse Meer, de Grevelingen en het Markiezaat nog getijdengebieden waren, kwamen ze daar ook voor. Het areaal van de soort in het Deltagebied is dus flink verkleind. In de Wester schelde zijn de grootste dichtheden gevonden; met name de Plaat van Valkenisse is erg in trek. Maar ook de Hooge Springer, de Hooge Platen en het Verdronken Land van Saeftinghe zijn gewaardeerde woongebieden voor Bembidion lateralis, een soort die behoort tot één van de meest bijzonde re (maar ook onbekende) dieren van het getijdengebied. B.K. Branta bernicla De Rotgans is een van de kleinste ganzensoorten die regelmatig in Nederland voorkomen. Veel mensen denken bij ganzen vooral aan vogels die hier alleen gedurende de winterperiode voorkomen (vriesganzen). De Rotgans is duidelijk de uitzondering op de regel: vanaf eind-september tot begin-juni zijn ze aanwezig. Deze vogels spenderen het overgrote deel van hun leven in Zeeland. Rotganzen maken deel uit van de Branto-familie. Alle soorten van deze familie kenmerken zich door een voor namelijk grijs/zwart 'gebrand' veren kleed, voorts heeft een aantal van deze soorten een duidelijke binding met (zout) water. De Rotgans is de meest aan water gebonden soort uit deze groep. Daarnaast hebben ze een voor keur voor zoute wateren en dat verklaart meteen waarom het Deltagebied voor Rotganzen zo interessant is. Vroeger kwamen ze vrijwel uitsluitend buiten- 57

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 57