50 AANTEEKENINGEN. (9) Onder de Doopsgezinde leeraren uit Zeeland: Francois de Knuijt, van Zierikzee, Laurens Adriaanz. de Brie, van Veere, en Roeland van Hazenberg, van Vlissingen, die in April 1615, te Aardenburg, door den Baljuw Wouter van Ysendoorn wer den gevangen genomenen niet eer ontslagenvóór zij door de Bur gemeesters van Aardenburg tot eene geldboete waren veroordeeld omdat zij tegen verbod in de stadvergadering hadden gehouden wordt ook genoemd Jaques van Maldeghem uit Vlaanderen, (zie S. Blaupot ten Cate, aldaar I. D. bladz. 216.) Welligt is hij dezelfde, die in 1634 en vervolgens te St. Maartensdijk als Verma ner fungeerde. Tusschen Joost en Jaques toch zal er wel geen groot verschil zijn; en dat Jaques onder de Doopsgezinde leeraren wordt opgenoemd die te Aardenburg gevangen werden genomen, en Joost te St. Maartensdijk slechts Vermaner was(tusschen welke de Doopsgezinden onderscheid ^naakten, staande het den vermaners niet vrij Doop en Avondmaal te bedienen) dit kan ligt eene kleine onnaauwkeurigheid zijn; misschien werden beide benamingen wel eens promiscue gebezigd; althans de voorganger der Doopsgezinden te St. Maartensdijk wordt ook Leeraar genoemd in de Staten-Not. 1. c. (10) Hoewel in Zeeland het huwelijk geenszins politiek werd ge- gemaaktgelijk in Holland, in 1574, en de Doopsgezinden in dit "ewest steeds de vrijheid behielden, om het huwelijk in hunne eigene kerken door eigen leeraars te voltrekken, zonder eenige andere ker kelijke of wereldlijke bekrachtiging te behoevenzochten de Herv. predikanten dit voorregt bij de Doopsgezinden steeds te besnoeije». Zie een opmerkelijk voorbeeld hiervan bij S. Blaupot ten Cate, aldaar I. D. bladz. 154. (11) Dit wordt bevestigd door het extract uit een brief van de gemeente te Goes aan die van Goeree, in 1654, aangaande de ge steldheid der Doopsgezinde gemeenten in Zeelandwaarin voorkomt n de gemeenten die nu in wezen zijn, zijn tien in getal, als Aar denburg, Cadzand, Vlissingen, Middelburg, Veere, Goes, Zierik zee, Brouwershaven, Sommelsdijk en Goeree." - Men vindt dit extract bij S. Blaupot ten Cate, aldaar II D. bladz, 228, bijlage IV.

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 110