62 ONUITGEGEVEN achter stondenhet bewind voerde. Do stand van zaken was hierdoor niet verbeterdmaar had integen deel een veel bedenkelijker voorkomen gekregenwant nu Casimir den 15 October 1578 den Gentenaren op hnn verzoek te hulp kwamwas er nog minder kans voor de aanneming van den zoogenaamden reli- gie-vrededen 22 Julij van dat jaardoor den aarts hertog Matthias, den prins en den raad van State te Antwerpen voo'rgestelddie gegrond was op de vroe gere Pacificatie van Gent, eenen allezins verdraagza- men geest ademdeen eene minnelijke schikking inhield nopens de uitoefening der beide godsdiensten. Doch gelijk het veelal gaatwanneer men tusschen twee ui tersten den middenweg kiest, zoo ging het ook hier. De ontworpene godsdienst-vrede leed lievige tegen spraak van beide kanten. De warme aanhangers van Rome's kerkleer zagen het met innigen weerzin hoe krachtens het 3de en 4de artikel van dien vrede-han- delaan de Hervormden het regt tot openbare gods dienst-oefening werd toegekend in alle groote plaat sen waar minstens honderd, huisgezinnen en in de kleinere, waar de meeste inwoners der gezuiverde belijdenis waren toegedaanvermits men nu hier en daar ten duidelijkste bespeurdehoe vele Hervormden zich in Vlaanderen gevestigd hadden. Danhelaas onder de laatstgenoemden waren er ook, die zich te gen den godsdienst-vrede aankantten. Wij vinden ze vooral in Gent, opgeruid en aangestookt door lm biz e oon man zonder godsdienst en ware vaderlandsliefde maar die beide zeer behendiglijk wist te veinzen (11).

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 130