80 ONUITGEGEVEN Staten van Hollandt en Zeelandt geraempt en ge- expedieertende by henluvden onderteekentende gedaen zegelen binnen der stede van Delft, op den XVden der maent van april in 't jaar XV c. zes ent zeventich inhoudendeonder anderendat Zync Excellentie daerby wordt ghestelt Hooft en Gon- vcrneur over den landen en graafschappen van Hol- landt en Zeelandtommometten Eaedt beneffens hem, onder de macht ende authoriteyt van de Sta- ten derzelver landenin goede ordenynge en offitien te houden alle quartierenSteedonLeedenColle- gien ende particulieren van de voorz: landenende voorts alle Justicien zoo civile als criminele, te doen exerceren (32)." Daarenboven verlangde de prins zeer (33) dat de Staten iemand mogten aanstel len diezoo hij afwezig wareover Holland en Zee land het toezigt kon houdenmet betrekking tot alle zaken van regering en oorlog en zich daarbij in de keu ze van zoodanigen persoon door zijnen invloed zouden laten besturenterwijl het op de dagvaart te Gorinchm bekend was (34), dat do prins hiertoe niemand an ders liever benoemd zag dan zijn broeder graaf J an van Nassau, en elk tevens gemakkelijk kon nagaan, dat de aanstelling van den laatstgenoemde tot zijnen stedehouder, in de waardigheden, hem bij de unie tus- schen de twee provinciën opgedrageneen krachtig middel zijn zou, om de tegenwerking, die hij nu en dan ondervond, te verzwakken of geheel te verijde len en ook alle verder misverstand tusschen hem en de Staten te voorkomen. Hoe dit plan misluktebe-

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 148