102 AAN TE EKEN INGEN gevangen gezeten hadden werden zij in het begin van Octob. 1578, volgens de verhalen onzer geschiedschrijversdoor den doldriftigen Ky- novE onder woest geweld uit hunne gevangenis op eenen wagen wegge voerd en aan eenen boom op den weg naar Kortrijk opgehangen. Vol gens bot berigt van eenen der voorouders van van der Vynckt die gedurende deze beroerten te Gent woonde, en met de gebeurtenissen van den dag volkomen bekend was, beeft dit wreed voorval eenigzins anders plaats gehad. Wel voerde Ryuove slechts van 5 of 0 zijner trawanten vergezeldde gevangenen met zich op eenen wagen naar Kortrijk, doch hij deed hen op den weg derwaarts niet openlijk aan een' boommaar heimelijk in eene schuur aan eenen balk ophangenJa zelfs zoo bedektelijk, dat men er te Gent niets van vernam, en toen mon erna verloop van 2 of 3 dagen iets van hoordeer van sprak als van eenen moord door straatroovers gepleegd. L. J. J. van der Vynckt. Nedorl. Beroerten, D. II. bl. 307 en 308. (7) W. te Water, Hist, der Herv. kerk te Gent, bl. 39 en 40. Den 1 Julij 1578, werd zelfs het Seminarium, 8 jaren vroeger door Bisschop Corn. Jansenius gestichtuit naam van den Magistraat bestemd tot eeno kweekschool, waar de nieuwsgezinde meesters die jonkheit zouden onderwyzen in de leeringen van Jan Calvyn." Reeds in October ver koos men daartoe het klooster der Carmelietenalwaar Jacobus Kimk- dontiuslater predikant te Middelburg, den 6 dier maand zijn hoog- lecraarambt in de godgeleerdheid aanvaarde, met eene redevoering, tot lof der theologie, nu en dan iets bijbrengende tegen het Paus- dom en de Roomsch-Katholyke Leeraars." W. te Water Kort ver haal van het doorluchtige school te Gent, bl. 131. (8) L. J. J. van der Vynckt, Nederl. Beroerten, D. II. bl. 299. (9) Instructie van wege den heers prince van Oranje van 't geen zijn thesaurier Taffin den Staten van Holland en Zeeland zou voordragen bij L. P. van de Spiegel, Bundel van onuitgegevene stukken, D. I. bl. 47 - 57, bepaaldelijk bl. 50, waar in eene aanteekening gezegd wordt: Casimir wordt van den toeleg op het Graafelijk bewind van Vlaande- ren vrijgepleit door Languet die zijn vertrouweling was. Z. Epist: ad Aug. Sax: Due: 20 Nov. 1578." (10) Waarschijnlijk zal Datiieen hier zijnen invloed ook nog al ge-

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 170