154 BELEG VAN SLUIS. eeuw cn twee eenwen jonger zijn dan deze. Zij is ont leend aan de Eygentlycke Beschryvinge der vrye Neder- landsche Provintien, met de afbeeldinge der Steden, vlec/cenen voornaemste plaetsendewelcke door Godes genade, cloecke Resolutie, mannelijcke daede ende voor- sichtich belijt haerder veltoversten tot een vrye Republielce gebracht en geworden sijn. Beschreven door Jan Fran- 9 o y s le petit Greffier van Betliunezonder plaats of tijdaanwijzing, doch vermoedelijk vóór of in 1615 gedrukt te Arnhem. (4). Zij komt daar voor tegen over blz. 291 en heeft voor ons oogmerk bijzondere waarde. Het plaatje geeft een gezigt op de stad Sluis gezien van Nieuwmuidend. i. van de westzijdeen welin het midden der zestiende eeuw. Men ziet er nog geen spoor van de werkenwelke later verrezen zijn aan de overzijde van de haven, op het terrein, dat de stad, in 1565 van St. Anna aankocht, en die op de plaat van Oudaens en andere zoo sterk uitkomen. Overigens is de afbeelding onmiskenbaar juist. Aan de linkerhand wordt het oog getrokken door het geweldige kasteel, dat in 1385, op de noor delijke punt der stad, tot dekking der havens, was op getrokken door Philips den Stouteen dat in den Zeeuwschen Volks-almanak voor 1842 door ons is be schreven. Maar de stad zelve is nog volgebouwd en prijkende met een aantal torentjes en spitsen, van welke sommigen zich gemakkelijk laten herkennen, anderen reeds vroeg verdwenen zijn. Immers werd het Observanten-kloostervolgons besluit der regering van 29 Nov. 1579 afgebroken. Met de kapel van het Ca-

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 224