BELEG YAN SLUIS. 157 Reigersvliet bepaalde onder den naam van Noorddijk werd aangewezen. Beide laatsten leidden naar Nieuw- muiden, in latere tijden het groote Pas geheeten (7). Langs die dijken kon men dus langs vasten bodem der stad vrij nabij komen; doch die nadering werd daarentegen weer bemoeijelijkt door sterktenaan de westzijde der haven sedert weinige jaren opgeworpen. Oorspronkelijk was aan die zijde geen vestingwerk, behalve do Bourgondische toren tegen-over het kasteel doch op last van Karei V afgebrokenen was de ruime haven het scheidingswater lusschen Sluis en Mtiden. Aan de zijde van Muden stonden wel huizen en magazijnen voor welke Brugge jaarlijks aan St. Anna eene belangrijke recognitie betaaldemaar die buurtonder den naam van Nieuwmuden bekendwas niet gedekt. Dit was in oorlogstijden voor den han- deljniet zonder gevaar. Toen dus in 1565 Sluis van het grafelijk domein werd afgescheiden en aan Brugge verkocht, besloot die stad hierin veranderingite bren gen. Zij kocht ook van Muden het waterregt met de 23 bunders grondswaarop die huizen stondenom ringde deze met goede vestingwerken en hervormde het een en ander door belangrijke vergravingen tot eene soort van versterkt eiland (8) dat moeijclijk te naderen was en bekend werd onder den naam van de groote Schans (liter 't groote Pas). Kaderhand toen de krijg in de Nederlanden woedde, achtte men het nuttig ook die schans door nieuwe voorwerken te dekken. Waar vroeger de Bourgondische toren had gestaanverrees toen de Noordschansook Tonnenburg

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 229