AANTEEKENINGEN. 169 (4) Ik houde trouwens dit werkje, in breed 8° of langwerpig 4° voor hetzelfde met de Nederlandsche Republyckebestaande in de Sta ten so generale als particulierevan Hertochdom GelderGraefschap van HollantWestfrieslandt ende van ZeelandtProvinciën van Utrecht, Vrieslant, Over-Ysselende van Groeningengeconfereert ende vergele ken met die van de Swytsersche Cantoeneninhoudende d'oorsaecken en de redenen diese beyde beweecht hebben het jock van 't huys van Oosten- ryck te verwerpenende van heuren hals af te schudden, om tot beu ren vrydom te komenso sy nu synende door wat middel sy het verkregen hebbenwelke beschreven wordt door Mr. P. P au lus, Inl tot de verklaring der Unie, D. I, bl. 48, 49, en uit hem, hoewel nog al met verschil in de opgave van den titel, door Mr. S. de Wind, Biblioth. der Ned. Gesch. schrijvers, D. I bl. 286, 287. Ook bij mij volgt toch de vergelijking met de Zwitsersche kantons, als een ge deelte van het werk. Verg. Pars, Naamrol enz., bl. 38 en 59. Het titelblad van mijn exemplaar is gegraveerd. Mogelijk werd het in andere door den algemeenen titel, dien Mr. Paulus opgeeft, vooraf gegaan. In het exemplaar van Prof. te Water (Catal. bl. 270 no. 1374) was de titel van P. Paulus geschreven, In dat vao-4 Meerman (Catal. III, bl. 161 no. 625) ontbrak zij desgelijks, want bij dezen komt de titel-opgave nagenoeg met de mijne overeen. Het werkje komt weinig voor, en is nog minder bekend. Le Petit was de eer ste die eene Beschryving van de Bep. der Ned. heeft gegevenmaar, als onbruikbaar geworden ten gevolge der veranderingen welke de tijd aanbragt, is hij achtervolgens verdrongen door de Laat, van der Houve, van Boxhorn, Schoock, de Hooghe, Jani- qo n enz. enz., die achtereenvolgens een gelijk lot met hem gehad hebben. Het oordeel van Mr. P. Paulus is deswege te scherp Le Petit gaf wat hij kon, en zijn werk is eerst na zijn verscheiden door zijnen zoon uitgegeven. Dit een en ander raag niet voorbijge zien worden. (5) Tusschcn de latere bastions Oranje en Nassau, achter de ra velijn Overijssel. (6) Tusschen Pas-op met de Westbatterij en het bolwerk Oranje (7) Na 1604, en de opwerping der forten Sint Job en Sint Donaes

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 241