266 PIETER WEREECOEEN. snapt, werd in dit jaar openbaar gemaakt door den geleerden onder-bibliothecaris der Katholieke Univer siteit te Leaven, E. van Even. Uit zijn hoogst belangrijk verslag (3) deelen wij het volgende mede. Een van de bekendste stichtelijke werken uit de vijftiende eeuw is de, herhaaldelijk gedrukte, (4), der syelen troest. Van dit werk werd voor eenige maanden aan den schrijver der aangehaalde Notice een exem plaar getoond, hetwelk zich bevindt in de rijke boe kerij van de abdij te Averbode bij Diest. Het is ge drukt in klein foliobehelzende 88 bladenieder van twee kolommen met 39 regels. De letter is de semi- Gothische; de hoofdletters zijn, zoo als in de meeste oude drukkenrood bijgeschilderdde druk is helder en naauwkeurig het papier van eene zeer goede hoe danigheid. Het boek schijnt nog voorzien te zijn van zijnen eersten oorspronkelijken band en ziet er over het geheel zoo voortreffelijk uit alsof het pas van de pers kwam. Oorsponkelijk behoorde dit exemplaar aan de Pre- monstratenser Priory van Keizersbosch bij Roermonde. Dit adelijk jonkvrouwenstift gaf hetzelve aan den ge leerden bibliothecaris der abdij te Averbodeden kanun nik Caenen, een' man wiens uitgebreide kennis door Ghesquière, Lambinet en andere geleerden hoog wordt verheven. Deze wist de kostbare zeldzaamheid te behoudentoen een gedeelte van den boekenschat der abdij in 1822 aan den staat afgestaan en bij de akademische bibliotheek te Leuven werd gevoegd. Hetgeen dit exemplaar voor ons merkwaardig maakt

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 338