A ANTEEKEK IN GEN. (1.) Onder de boomsoorten die het beste tegen de winden bestand xijnmag men voornamelijk de Canadasche Populier (Populus Monili- fera) rekenen, die eerst sedert het jaar 1770 in Europa is bekend ge worden. (2.) Het eiland Worigezand, of O ris an dlag vroeger tusschen Schou wen en Noordbeveland en was slechts door een smal vaarwaterhet Vaal genoemd, van laatstgemeld eiland gescheiden. Men zie aangaande hetgene van dit eiland en deszelfs ondergang bekend is, mijne aantee- keningen in den Zeeuwschen Volles-Almanak voor 1839 bl. 129. (3.) Het was eerst ruim eene eeuw later, en wel in 1588, dat ach ter het dorp Rengerskcrlee heen eene inlage gelegd is vermits de zee dijk aan die zijde met eene grondbraak bedreigd werd, waardoor waar schijnlijk de inwoners van lieverlede de plaats zullen verlaten hebben en elders geweken zijn, zoo als dan ook in 1662 deze inlage is ingevloeid, en Rengerskerke door de zee verzwolgen, van welks grond gebied heden ten dage slechts eene kleine strook meer overig is. Zie voorts Zeeuwsche Volks-Almanak voor 1839, bl. 126. (4.) Het vroegere dorp Zuidkerke lag zeer nabij den Noordbeve- landschen wal, waaruit men kan opmakenhoe smal het vaarwater tusschen Schouwen en Noordbevelandthans zulk een breede water plas, toen moet geweest zijn; toen dit vergaan was, heeft men ach- terwaards een nieuw dorp gebouwden het is van dit nieuw Zuid kerke dat hier gesproken wordt. In 1534 was men echter verpligt, achter Nieuw Zuidkerke en Bries- kerke, eene inlage te leggen, die doorliep van 'sHeer-Arentshaven en oene lengte had van 800 roedenwaardoor gemelde dorpen spoedig zullen verlaten en te niet gegaan zijn. (5.) Zie Zeeuwsclie Volks-Almanak voor 1839, bl. 127. (6.) In de opene brieven van Jan van Braband, van den 7 Oc-

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 88