IN HET EILAND THOLEN. 37 den geduld, bleven ze nogtans niet altijd verschoond van de treurige uitwerkselen van blinden en onchris- telijken godsdienstijverderzulken, die niet wisten van hoedanigen geest zij waren. Ook in het eiland Tholen leefden in 't begin der 17de eeuw eenige dezer Doopsgezinden, liier en daar verstrooid op de onderscheidene dorpen. Welligt oefen den zij eerst in stilte hunne godsdienst uitin hunne eigene woningen; doch, toen derzelver aantal allengs vermeerderde, zal men in nadere verbindtenis met elkander getreden zijn en schikkingen hebben ge maakt om op eene bepaalde plaats bijeen te komen en gemeenschappelijk God te dienenovereenkomstig liunne geloofsbelijdenis. Althans in 1633 schijnen zij voor het eerst met dergelijke godsdienstige zamenkom- stenin gemeld eilandeen' aanvang genomen te heb ben en wel te St. Maartensdijk omdat aldaar de mees ten en voornaamsten hunner zich met der woon hadden neêrgezetof welligtomdat deze plaats als meer in het midden des' eilands gelegenhet gemakkelijkst kon bezocht worden door hendie op de omliggende dor pen woonden. Zij vergaderden echter niet eiken zon dag maar nu en dan slechtsen werden daarvan vooraf verwittigd. Tot voorganger in hunne bijeen komsten hadden zij eenen vermaner, en het schijnt dat zij onder 's hands van de hooge overheid vergun ning hadden bekomenter stille en vreedzame uitoe fening hunner godsdienst. Het kon evenwel niet an ders of deze bijeenkomstenhoe stil ook gehouden moesten weldra bekend worden. Ook de kerkeraad

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 97