IN HET EILAND TIIOLEN. 39 eyschen rekenschap haeres geloofsoft haer ander- sints in haere 't samenrottinge te stuytenopdat sy alsoo oft tot beterschap mogten gehragt werden oft andersints van hier quamen te trekkenwaer- toe voor ditmaal zijn afgeveerdieht de leeraer .1. d Her de, en benevens hem An dries Craejn. Men deed nu ook gelijk besloten wasverstoorde de vreedzame godsdienstige bijeenkomsten der Doops gezinden, en hield ook aan bij den drossaard, dat deze hun in het weren der Mennonieten wilde de hand bieden. Gelukkig evenwel voor laatstgenoemden, was gemelde overheidspersoon een verlicht en kundig man (3) wien volstrekt geen ketterjagende geest bezielde. En hoewel hij eerst de verontrusting der Doopsgzinden niet scheen op te merken, of zich dezelve te willen aan trekken, hetzij hij eenigzins huiverig was voor den in vloed en de magt der kerkelijken destijds met gcrmg, of dat hij eerst aanklagten der Mennonieten wilde af wachten, kloekmoedig kwam hij straks met zijn gezag tusschenbeidetoen het geduld der verdraagzame Doopsgezindennadat ze een half jaar lang waren ontrust en vervolgd gewordenten einde was en deze met hunne klagten bij hem als officier zich aanmeld den. Maar ook hunne tegenpartij zat niet stilen ver toonde als commissie tan de eerw. classis van Tho- len (welke zich de zaak middelerwijl had aangetrok ken) den drossaard hare bezwaren tegen de godsdiens tige bijeenkomsten der Doopsgezinden. Om een en ander in 't noodige licht te stellendunkt mij ook hier best te zijnhet rapport mede te doelenhetwelk

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 99