DE CHIRURGIJN. 83 bezoeker binnen hunne muren te ontvangenmaar voor ditmaal zouden zij aan het min aanzienlijke, doch nader bij de brabandsehe grenzen gelegen Reymerswaal moeten afstaan, hetgeen krachtens de gewoonte hun toebehoorde. De jeugdige vorst had HollandVries land om nu van andere oorden te zwijgennog te bezoeken en het jaargetijde was reeds ver verloopen 8). Iieymerswaal had dagen van welvaart en bloei be leefd landbouwkoophandel en nijverheid waren voor hetzelve hoornen des overvloeds geweest. Het had evenwel ook tijden van rampspoed gehadmen denke slechts aan het jaar 1450toen een groot ge deelte der stadmet inbegrip van het stadhuis en ruim een dertigtal zoutkeeten, de prooi der vlammen werd. Vooral de 16<le eeuw was noodlottig voor deze plaats. In het jaar 1530 drongen de gezweepte golven hare straten doordie watervloed was als de voorbode van onheilen, die kort achtereen elkander volgden, en haar eerst hare plaats in de rij der zeeuwsche steden ver liezen dedenlater haar geheel den doodsteek gaven. Feestelijk was het aanzien der veste op den 20 Sep tember van het jaar 1549den dag waarop zijFilips zou ontvangen. Vlaggen en wimpels waren uitgesto ken, eerepoorten opgerigt, bloemfestoenen gevlochten daaronder wemelden tallooze aanschouwers van alle standen, uit geheel Zeeland zauaengevloeid. Blijde verwachting was op aller gelaat te lezen en luide klonk het jubelen der menigte. Over het geheel welfde zich een hemelhelder als het kristal. Langzamerhand stroomden ouden en jongen naar

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 149