DE CHIRURGIJN. 97 wasofschoon de gevangenis hare zware deuren achter hem had digt gegrendeld. Zwaar was evenwel de beschuldiging die tegen hem was ingebragt. Hij was aangeklaagd weegens de voorleeden troublen tyt van de Beeldestorminge ende zeedert diverssche enorme, seditieuse mesusen ende delicten geperpetreert." Die aanklagt uit het volgende zal het blijken was een leugen te meer in de reeks van die velen, die de handlangers van eenen bloeddorstigen dwingeland ver zonnen hebben om een verbitterd volkja kon het zijneenen regtvaardigen God ten aanzien van de onschuld hunner slagtoffers te misleiden. Ook in Middelburg waren velen de dwalingen hun ner kerk moede. Ook daar vond de prediking des zuiveren Christendoms grooten bijval. Onder anderen, die er als predikanten van de Calvinistische secte" zóó spraken de regters van die dagen optradenwas Willem van Hoorn 14). Geholpen door zijnen kerkeraadwaarinbehalve zijn broeder Jan, de schepen Andries Jacob OutsSimon Janse van Hoornen, Vincent Lourense en anderen zitting haddenijverde hij voor de zaak des Heeren. Ver gaderingen werden in het geheim gehoudenzoo ten huize van Jacob Jansz. van der Meersch, den schoonzoon van den bailjuw Pieter Haeck, als elders. Bij gelegenheid van deze vergaderingen werd de doop aan vele kinderen bediendhet avondmaal gehouden. Psalmen werden gezongen, de liefdegaven der geloovigen voor hunne mede-christenen verzameld, en onder anderen door Simon Jansz, erassier, en 7

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 163