DE CHIRURGIJN. heilig te zijn. Die vrijmoedigheid was een der delic ten door hem geperpetreert." Snel als de bliksem vloog in het jaar 15G6 de beeldenstorm door de Nederlandsche Gewesten. Ook Middelburgs heiligdommen werden fel geteisterd en de abdij niet gespaard. Mannen als Paulus Chris tof- fels, Mels Andriesz, Hans van Zwol vonden er genoegeu in 0111 te vernietigen hetgeen de vroom heid van vroeger eeuwen had daargesteld. Liet hunne hand hier of daarals op den voet van het H. Sa cramentshuisje" eenig beeld ongeschoudener was ligt een Adriaan C laas sen, die hun vroeg: waarom datse dit en dat niet en vernielden Dan hervatteden zij hunnen snooden arbeid en sloegen wat nog restte aan stukken. Bij zulke tooneelen kromp het hart van den weldenkende ineenalleen de mond des ongevoe- ligen plooide zich tot eeneu lach. Men vindt het laat ste aangeteekend van den genoemden Adriaan en zekeren Jan van Campen. Een Lambreehtsz daarentegen droeg leed om zulke uitspattingen des onberaden volks. Hij ijlde naar' de abdijomkon het zijn, door zijnen invloed de schuldigen tot bedaren te brengenen kwam erals ware het door eene bij zondere beschikking des Albestuurders 0111 eenen van die schuldigen te redden. Lagchend liep van Cam pen te midden van dien chaos der vernieling rond. Plotseling stortte een kolossaal heiligenbeeld, dat aan de eerste pogingen van den ruwen hoop weerstand had geboden en daarop voor ligter arbeid was verla ten, op hem neder. Bewusteloos zonk hij op den

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 165