108 DE CHIRURGIJN. brechtsz den dood met iederen dag te gemoet. Weinig verraste liet hem dan ooktoen op den 2 Mei een regterlijk beambte zijnen kerker binnentrad en hem zijn vonnis in deze bewoordingen voorlas „naerdyen dat de voorz. meester Pie ter is persis- teerende by zyne valsche opinie, erreur ende gerepro- beerde secte ende heresie van Calvinushebben burgemeesteren ende schepenen der voorz. stadt Middelburchter maeninge van den bailliuvuytende t' vonnis ende sententie van zijne excellentie, den voorz. meester Pieter Lambrechtsz gecondemp- neert ende oondempneert mits deze naerdyen zyn tonge duersteecken is geweest met een gloeijende ijzer geleyd te worden alhier op de marckt ende aldaer ter plaetse van justicie levendicli geëxecuteert te worden metten viere ende dat van zyn ligchaem nyedt gescheyden en sal wordenhy en zy geeommen van levenden lyve ter dootverclaerende alle zijne goeden geconfisqueert, t' s' Heeren taefele ende dat daer naer 't voorz. ligchaem (naerdyen 't selve op de marckt gestaen sal hebben twee vuyren) atfgedaen sal worden ende vervoerdt ende gezedt aan een staecke buyten de Noirdt llampoirte ter gewoenlyker plaetse van justicie." De volvoering van het vonnis volgde op de uit spraak. Hij was 'de tweede martelaar, die op dien dag te Middelburg zijne overtuiging met zijn bloed bezegelde. Zullen- wij zijn uiteinde beschrijven? Onze lezers hebben gewis reeds menigmalen de beschrijving van een der auto-cla-fés gelezendie A1 v aals de handlanger des roomsehen hofs in ons vaderlandaan-

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 174