ST. ANNA TEK HUIDEN IN 1330. 167 weder ontwikkelden en de volkspartij zich tegen hem keerde. Weldra ontwaarde men, wat men van hem en zijne rijksgrooten te wachten had. Hijdie zich onder graaf Robert een' vriend der Clauwaerts had betoond, maar nu, zelf op den troon verheven, hun tegenstander bleek te zijn, hij moest wel in dubbele mate zich de verbittering berokkenen van het gekrenk te volk, welks aanhang hij zód trouwloos had verlaten. Onder de vlaamsche steden, die den graaf vijandig warenstond het magtige Brugge aan 't hoofd en wij zouden, ook indien het ons van elders niet zeker wasreeds daaruit vermoedendat Mude (St. Anna ter Muiden)Brugge's dochter en havenstaddezelfde zijde gekozen had. In dezen tijd stond Mude op het toppunt zijner glorie. Wel is waar, de verlanding, die de hoofdoorzaak van zijn' ondergang is geweest was reeds vóór 1293 aangevangen. De stroom had zich verlegd vóór Sluisen de schepen., die vroeger den naasten weg naar Brugge vonden, wanneer zij rakelings voorbij Mude voeren, begonnen hier te stui ten op een opwassend schorreen gevaar te loopen in het zich verengend vaarwater. Zij getroostten zich den omweg in het ruime sop vóór Sluis, en boden alzoo dezer stad de kans op voordeelen, die zij voor heen te Mude afwierpen. Maar toch, de scheepvaart en handel, verre van vernietigd te zijn, bloeiden er nog 2). De visscherijvooral de groote- of haringvis- scherij was er in weligen toestand en deed er menig schip uitrusten 3). Het bekleedde nog eervol zijnen rang onder de vlaamsche-Hanzesteden. Het bezat

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 233