168 EEN BLIK OP sedert 1316, in onderscheiding van Sluis, uitsluitend en ongeschonden het waterrègt. Het had ongetwijfeld nog, even als in 't begin dier eeuw, zijne munt 4). Ja, het was geene ongerijmde veronderstelling, toen maals uitgedrukt, dat de stad zich vergrooten zou en eens onder de versterkte steden geteld worden 5). Het is dus ganseh niet vreemd, dat Mude in de binnenlandsehe onlusten tegen graaf Lode wijk zijne rol speeldeveeleer het tegendeel zou vreemd zijn. Opmerkelijk is hetdat het aanvangspuntde bron en oorzaak dier onlustengelegen is in eene zaak waarin Mude van zeer nabij betrokken was 't was het waterregt, het baljuwschap over de wateren vóór Sluisdat aanleiding gaf tot de eerste tweespaltin de geschiedenis het groote oproer genoemd. Jan van Namen, heer van Sluis, had het reeds voorlang daarop toegelegdom dat regt voor zijne opbloeijende stad te bemagtigen. Was het hem in 1316 mislukt, al aanstonds bij de komst van zijn' jeugdigen neef tot het grafelijk bewind beproefde hij het met beter gevolg. De onbedreven vorst stond het hem toemaar beroofde even daardoor de steden Brugge Damme en Mude van privilegiën en voordeelenwaarop zij ten ailen tijde naijverig hadden prijs gesteld. Straks ua vruchtelooze pogingen tot vernietiging der over eenkomst staan de verbitterde Bruggelingen op bestormen Sluisplunderen het en slepen den ver wonnen J an naar de gevangenis mede. Zij zouden hem vermoord hebbenzoo niet de graaf in eigen persoon voor hem genade had gesmeekt. Zelf beducht

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 234