170 EEN BLIK OP getrokkenhet bestuur gelaten had. in handen van een' vreemdeling, den heer van Seherpenberge, die noch den aardnoch de gebruikennoeh zelfs de taal der Vla mingen kende. Zware belastingen, afpersingen, verne deringen volgdenen het mishandelde volkgebogen onder 't juk der Fransehen en der edelen, sloeg ander maal aan 't muiten, plunderde de kasteelen, verbrand de de adellijke huizen en doodde de belastingheiïers. Wij onthouden ons van breedere vermelding der be roerten, die, als de baren der zee, op en neder gaande, elkander gestadig opvolgden, 't Was een bestendig heen en weder trekken van den zwakken graaf, dan eens naar zijn geliefd Nèversom er, na het stillen eener volks beweging, in de armen zijner beminnelijke gade alle aan anderen overgelatene staatszorg te vergeten, dan weder naar het rusteloos Vlaanderen, om er de van nieuws uitgebroken vlam voor korten tijd te dempen. In Julij 1321 kiezen de opstandelingen zich hoofden. Lambert Bovin (of Bonin), Sohier Janssone, Nicolaas Zannequin, wie kent de namen niet dier geduchte, onversaagde, roemruchtige aanvoerders, onder wier vanen stad bij stad werd ingenomen en gansch Vlaanderen bijkans zieh schaarde tot den op stand? Wien is het onbekend, wat bloedbad de 5000 brugsohe strijders onder de edelen aanrigtten in het verwonnen Kortrijken hoe zij aldaar den graaf zeiven gevangen namen, met scheldwoorden overlaadden, ten spot op een klein paard bonden en in triomf mede voerden naar Brugge? Nu echter werd de kans den muitelingen ongunstig.

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 236