SI. ANNA TER MUIDEN IN 1330. 171 De Bruggelingen kozen zicli, tijdens's graven gevangen schap, Robert van Cas sel tot ruwaard van Vlaande ren maar Gend viel hun af en koos Jan van Namen, 's Konings ongenade trof henen wat de ontzetting ten top voerde, het pauselijk interdict. Alom zwegen nu de klokkende kerken bleven geslotende sacra menten werden den stervenden geweigerd en alle gods dienstoefening was opgeschort. Daarenbovenverslagen bij Audenaarde en Assenedeen ontmoedigd door de klagten der gedrukte burgerswaren de Bruggelingen ten laatste genoodzaakt te buigen. Zij openen de deuren der kruidhalle, waar de graaf sedert Junij 1325 gekerkerd was, en Lode wijk is vrij. De vrede werd in 't begin van 1326 gesloten te Arques, een stadje bij St. Omer. De opstandelingen werden er verpligt tot zware boeten en moesten op nieuw den graaf trouw zwe ren. En deze vrede aldus door beide partijen beëedigd zijnde, werd het geestelijk vonnis opgehevende ker ken ontsloten zich, de koophandel herleefde en stad en land hieven de borst op voor den adem der blijdschap i Doch het vuur was slechts gedemptniet uitge- bluscht. Al spoedig vonden de onvernoegde Vlamin gen vooral te Bruggehet middelpunt en broeinest des oproersweder aanleiding tot ongeregeldheden. De koning van Erankrijk stierf in 't begin van 1328 en zijn dood gaf aan de Clauwaerts nieuwe hoop en nieuwe plunderwoede. Philippus VI, van Valois (de Schoone) besteeg den franschen troonen beloofde zijne tusschenkomst, toen Lode wijk zich radeloos tot hem wendde. Andermaal werd Vlaanderen met het

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 237