SINT ANNA TEN VK.IJE. 191 zwaarmet zeer kleine wielen van vorenom onder het zware houtwerk te kunnen heendraaijenzoodat de vier of zes paarden, door welke zij getrokken wer den, niet dan stapvoets konden voortkomen, en voor de reize tusschen beide plaatsen toen zeker acht tot tien uren vereischt werden. En gelijk op dit klein gedeelte van den togt het toenmalige reizen van het tegenwoordige verschilde, zóó was het verschil tot Weenen toe. Dit in aanmerking genomenzal de aanhef van het verhaal der reizezooals die in het aangehaalde werk van Beaucourt gevonden wordtminder vreemd klinken. „Op den 15 January 1716," zegt hij, „is de eer- weerde Heer Joannes Verslype, als vicaris, met „jonkh. Roeland de Grass, Heere van Bouchaute, en d' Heer en Meester Jan Cordonnier, Raed-Pensiona- „ris van den Lande van den Vryen, vertrokken uyt Bruggezy hebben deze zwaere reyze begonnen in eene allerbitterste koudedie geduerd heeft den ge- heelen tyd van de reyzelangs Gend na Brussel en naer een bezoek afgeleyd zijnde door den Heer „Verslype by zyne Hoogweerdigheyd Henricus Jose- phus van SusterenBisschop van Bruggevertrokken „zy na Loven, van daer na Luyk, en langs Gulyk „na Keulen, seffens gingen zy voldoen'aenhunnepligt by Zyne Hoogweerdigheyd den Bisschop van Gend en anderezy wierden van hun met groote blydschap „ontfangen, den Nuntius kwam by Zyne Hoogweer- digheyd ook een bezoek afleggenen prees hoogelyks den iver van de Staeten van Vlaenderenaenbiedende

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 257