TWEE ZEEUWEN IN OKANJE. 227 1343 enl482 onder zijnen schepter vereenigd had, zoude hij ook gaarne dien parel van het erf onzer vorsten 6) aan zijne kroon hebben gehecht. De tweede was voor de rust van Oranje een nog veel gevaarlijker nabuur. Philippe le hardi had in 1273 het graafschap van Venisse (coratat Venaissin) aan den pauselijken stoel geschonkenRomehiermede niet tevredenhad daarop van Johanna van Sicilië, gravinne van Provence, het gansche graafschap Avignon gekocht, binnen welks gebied Oranje als het ware geënclaveerd lag. Nadat zeven Pausen er hunnewel eens zoo genoemde Baby lonische ballingschap (1305—1377) hadden doorge- bragt, lieten zij het gewfgtige landschap door hunne vice-legaten besturen. Deze stijfden de Contadins, d. i. de bewoners der graafschappen (comtats) van Avignon en Yenisse, die van de vroegste tijden af vijandig tegen die van het prinsdom waren gezindin hunnen erfhaat, welke dikwijls tot de treurigste uiter sten oversloeg, vooral toen, de kerkhervorming in die streken vele aanhangers gevonden hebbendeeen ver- delgings-oorlog als een heilig werk kon worden ge wettigd. Bij den dood van Philibert van Chalons in 1530 7) kwam, door het vervallen der prinselijke waar digheid op zijnen neef René van Nassau 8), de souvereiniteit over Oranje in het huis van Nassau. Op Bené volgde, als zijn naaste bloedverwant 9), onze Willem de Eerste in 1544. De netelige toestand der zaken in de Nederlandendie zijne aandacht on verdeeld bezig hieldenverhinderde hem in persoon de

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 293