TWEE ZEEUWEN IN ORANJE. 231 allendie op de hand van het parlement waren. An dermaal toog nu de prins in 1603 naar zijn prinsdom nadat hij zijnen maitre d'hotel, den Spanjaard Croe- ser, dien hij tot opvolger van Blaeons bestemd had, vooruit gezonden had, om in zijnen naam be zit te nemen van het kasteel. Gelijk men denken kan, vond deze bij zijne komst de poorten gesloten en hoewel de vermetelheid van Blaeons niet zóó verre ging, dat hij ook den prins zou hebben durven bui ten sluitenhield hij hem liever daar binnen zoo goed als gevangenjoeg de burgers tegen hem in het har nas en wordt zelfs beschuldigdeenen aanslag op zijn leven onder de hand te hebben bevorderd 24). Deze twist tusscheu den wettigen opperheer en de Blaco- nisten, die naar allen schijn door Hendrik IY van Frankrijk werd gevoed 25), duurde twee jaren lang en herschiep het platte land van Oranje in eene woe stenij. Filips Willem was naar Courthezon gewe ken doch verkeerde in den laatsten tijd meestal aan het hof van Frankrijkwaar hij door zijne onderhan delingen met den koning meer vorderde, dan zijne aanhangers in Oranje ooit met de wapenen hadden kunnen uitrigten. Zijn huwelijk met Eleonore de Bourbon, dochter van den prins de Condé, was daarvan het gevolg en verzekerde hem Frankrijks mag- tige hulpwaardoor hij zich eindelijk in het rustig bezit van Oranje gesteld zag 26). Met zijne jeugdige echtgenoot bragt hij de wittebroodsweken door op het kasteel en vertrok daarop naar de Nederlanden, zeer tegen den zin der prinsesdie het zachte zui-

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 297