TWEE ZEEUWEN IN OKANJE. 239 delijkniet zonder veel moeite, den razenden Roe land tot rede bragten. Na deze les besloot Vosbergen, eerst alles af te doen, wat buiten Croeser geschieden kon en dan onverwijld naar het vaderland terug te keeren, om met den prins te overleggen, fyoe men zijn onhan- delbaren stedehouder, wiens ongeschiktheid nu genoeg zaam gebleken wasmet een zoet lijntje zoude kun nen wegkrijgen. Hij verminderde de buitensporige geregtskostenwaardoor het beleid der justitie niet beter geworden wasregelde hare bedeeling en schafte de misbruiken af, die van lieverlede in hare uitoefe ning waren ingeslopen. Hij maakte vele nieuwe bepa lingen omtrent het inwendighuishoudelijk bestuur dat eerst door hem op een vasten voet werd gebragt en vernietigde den schandelijken toldie te Orpierre eene baronie des prinsen buiten Oranje, door de Joden moest worden betaaldwaarbij zij met de varkens op gelijke waarde stonden geschat. Voor zijn vertrek had hij nog eene lastige taak te verrigten, waarin hij mede boven verwachting voorspoedig geslaagd is. Het gelukte hem, met behulp van de la Pise en van zijnen commies Martin, zich op eene behendige wijze meester te maken van de voornaamste archieven, die op het kasteel onder den slotvoogd berustten. In het bezit dief belangrijke stukken, draalde hij niet zijnen koffer te pakken en vertrok, slechts met voor kennis van weinige vertrouwde personenzoo stil mogelijk naar Génèvevan waar hijzonder verde re ontmoetingen zijne reis naar Holland voortzette.

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 305