244 TWEE ZEEUWEN IN OBANJE. rits, een vijand van ongebondenheid en verkwisting, riep weldra zijnen neef terug en maakte zijnen lieu tenant gouverneur in de plaats van dezendus zag Valkenburg reeds in het jaar 1624 eenen zijner vurigste wenschen vervuld. Met kwalijk verholen vreugde vernam hij het volgende jaar daarop den dood van Maurits, waardoor hij zich den weg naar de alleenheerschappij hoe langer hoe beter gebaand durfde te droomen. Het zoude ons te ver leiden, zoo wij al de hande lingen wilden nagaan, die hem met reden hebben verdacht gemaakt, ten koste van den wettigen sou- verein naar een onwettig oppergezag te hebben ge staan. Te vergeefs heeft Aitzema getracht, den schijn zijner schuld in den trouweloozen handel met Frankrijk te verminderen 43). Reeds dadelijk na het overlijden van Maurits, toen zijn opvolger F re der ik Hendrik den ridder Abraham de Bie naar het prinsdom gezonden had, om de plegtige overdragt te bewerkstelligen en de hulde zijner onderdanen in zijnen naam te ontvangenmaakte hij zich schuldig aan eene grove oneerlijkheid. Hij legde met zijne officieren den eed van getrouwheid aan den vorst, wel is waardeugdelijk af, doch wist het bewijs daar van voor het vervolg dubbelzinnig, zoo niet krachte loos te maken. Het was namelijk de gewoonte, dat de bescheiden omtrent de eedsafleggingvormelijk opgemaaktin de registers van 's prinsen domeinen werden beschreven, terwijl de echte stukken in de archieven van het parlement bewaard bleven. Nu

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 310