254 TWEE ZEEUWEN IN ORANJE. maakten niet den minsten indruk op den trouwelooze, die in zijnen handel met Frankrijk te ver gegaan was, j dan dat hij zoude kunnen terugtreden. Te vergeefs voegde de deugdzame vrouw van Valkenburg hare smeekbeden bij de welgemeende vertoogen van de Knuyt en bragt haren man, met de warmste wel sprekendheid uit het minnend, zorgend hart, de ver schrikkelijke gevolgen onder het oog, die zijn verraad voor hem zeiven en voor zijne kinderen zoude na zich slepen. Valkenburg, wiens voornaamste doel was, tijd te winnen en die onder de hand zijnen sluwen makelaar te Grenoble aanzettehet sluiten der bewuste overeenkomst met Frankrijk omtrent de overdragt van het kasteel, zooveel mogelijk te bespoedigen, ver klaarde ten laatstegeen categorisch antwoord te 1 kunnen geven, eer de predikant Silvius, dien hij als zijnen zaakgelastigde naar den prins gezonden had, uit de Vereenigde Provinciën zoude teruggekeerd zijn. Toen Silvius eindelijk terug was en Valken burg de heusche vermaningen, die hij namens den prinsovereenkomstig den last van deKnuyt, mede- bragt, ook in den wind sloeg, besloot deze, daar ieder uitstel gevaarlijk werdde kansen zijner gewaagde onderneming goed berekend hebbendetot hare vol voering over te gaan. Hadde hij zicli langer door Valkeuburgs schoone woorden aan de praat laten houden en de zaak op de lange baan geschoven welligt had dezemet behulp van Frankrijkhem de loef afgestoken en ware Oranje voor altijd voor Fre- derik Hendrik verloren geweest.

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 320