AANTEEKENINGEN. 271 ze ma, t. a. pi.deel I bl. 444446. Hunne plegtige intrede in Oranje wordt omstandig verhaald door de la Pise, t. a. pl. bl. 584—594. 27) Ik doel hier op de volgende omstandigheidwelke d e la Pi semet de moraalheeft te boek gesteld in deze be woordingen II y arriva en un temps propre a donner a ses jambes le mare des raisins contre la goutteil le proffitamais avec peu de proffit, car il n'en fut pas moins travaillé a l'ex- trémité. Et je luy ay oui dire alors mesmesque quand il en ressentoit les douleurs il eut voulu changer sa condition avec celle du plus pauvre paysan de son estat. Eresle et ennuyeuse condition des hommes en toute condition, que les diademes et les dignités souveraines ne puissent exempter de la geine et de la torture des maladiesde la Pi s et. a. pl.bl. 600. De druiven-baden worden in Frankrijk nog veel gebruikt. 28) Toen Eilips Willem zijn 63ste jaar achter den rug hadwerd deze gelukkige gebeurtenisop hoog bevelte Oranje met de gewoonlijke kerkelijkemilitaire en civile plegtigheden gevierd. De prinsdie vrij bijgeloovig was hechtte sterk aan het toen heerschende vooroordeel der zoogenaamde climateri- sche jaren, années climatérijuesdat zelfs nu nog niet geheel schijnt uitgeroeid te zijn. De oorsprong daarvan verliest zich reeds in de grijze oudheid en moet tot het getallen-systeem van Pythagoras terug gebragt worden. Het getal zeven was bij hem een der belangrijkste getallen. Hij beweerde, dat des- zelfs invloed niet alleen zigtbaar was in de gansche natuur, maar zich voornamelijk openbaarde bij 's menschen tempera ment, waarin om de zeven jaar eene geheele ommekeer zoude plaats hebben. Nu waren 49 en 81 gewigtige keerpunten in 's menschen levendoch het allerergste was 63 (9X7), want hiermede hield gewoonlijk iedere verdere verandering op. De

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 337