277 AANTEEKENINGEN. dans ceste dangereuse tourmentele feu S. Elmequi annonca et ramena le ealme et la serénité sur ceste mer orageuse, le vray phare, qui esclaira ceux, qui, ayans perdu leur route, ne faisoient que floter parmy l'obscurité de ces ténèbrep." De la Pi se, t. a. pl. bl. 873. 52) Johan de Knuyt was een van die mannen, welke bij erkende groote verdiensten, niet vrij te spreken zijn van zekere dubbelzinnigheid in sommige handelingen, waaruit men ligt geneigd zoude wezen, gevolgtrekkingen te maken, die hunne eerlijkheid en trouw verdacht doen schijnen. Het is hier niet de plaatsom in eene ontwikkeling te treden van hetgeen men hem ten laste heeft gelegdof om de redenen bloot te leggen die hem den haat van velen in den lande hebben op den hals gehaald. Zijn gedrag bij den Munstersehen vredehandel is niet vatbaar voor eene oppervlakkige beschouwing; zijne verwikke ling met de Staten van Zeeland vordert een' dieperen blik in de staatsgeschiedenis van dien tijd. Het gansche belangrijke le ven van den edelen Zeeuw is en blijft un livre a faire. Weinig voldoende donnés\&a men vinden bij de la Rue, Staatje. Zeel. bl. 6672, Scheltema, Staatje. Nederl., d. I, bl. 565—567, Jacobus Kok, Vaderlandsch Woordenboek, d. XXI, bl. 310 tot 313 en bij de aldaar aangevoerde schrijvers. Ik wil ten slotte slechts aanmerken, dat de blijdschap, die de Witt bij de Knuyts overlijden betuigde, voor dezen ten gunstigste pleit en hem doet kennen als eenen man, die bij het hevigste woeden der partijschappen zich zeiven gelijk gebleven is en, zelfs met opoffering van eigen voordeelde zaak van het huis van Oranjewaaraan hij zoo veel verschuldigd wasnooit heeft verloochend. Brieven van J. de Witt, d. III, bl. 3. En dit gebeurde maar te vaak bij de Zeeuwsche heeren dieover het algemeenals te warme voorstanders van het huis van Oranje worden voorgesteld. Van de regenten waren weinigen het uit innige overtuiging allen werden het meestal

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 343