278 AANTEEKENINGEN. uit nooddwang, toen de gemeente hun al spoedig boven liet hoofd was gewassenin Zeeland was de burgerij sterker Oran jegezind dan in menige andere provincie. 53) De geboorteplaats van de Knuyt is onzeker. Het bewijs dat hij te Middelburg het eerste levenslicht zag, zou door onderzoek te dier stede welligt tot volkomenheid te bren gen zijn. Begin van bewijs vindt men in de volgende plaats van de la Pise, t. a. pl. bl. 875, waar hij, sprekende van doctor P a r d u y ndezen met betrekking tot de Knuyt noemt sien compatriote de Middelbourgvieux cognoissant et amy." Zie over Parduyns geslacht de la Hue, Geletterd Zeeland bl. 3é4>34?8. Het jaar zijner geboorte is evenmin bekend het schijnt omstreeks 1586 gesteld te moeten worden. Volgens de gedrukte Lijst van de magistraat der stad Middelburgdie geregeerd hebben sedert anno 1560kreeg hij reeds in den jare 1610 zitting in het collegie van wet en raad. Dat hij verder van geringe afkomst wasis zeer ligt mogelijkdoch het tafereel, dat de Wicquefort van zijne manieren heeft ge schetst schijnt wat te sterk gekleurd te zijn. Comme sa naissance zegt hij in V Ambassadeur et ses fonctionsestoit assés basseil ne pouvoit se défaire de certaines habitudesque ]'on contracte dans une meschante education. II n'avoit rien de grandtout estoit finesse et artificeet il estoit tellement sordide et ce que les Plorentins appellent misero (dat het best wordt uitgedrukt door het trivialehij zag er uitom hem een cent te geven), que l'on auroit pü faire des régies de la plus fine lésine sur celles de son économie." De Wicquefort, t. a. pl. d. Ist. 2bl. 212. 5é) De stad Oranje was ten zuiden in den rug door eenen berg gedektwaarop het kasteel of de citadel gelegen was die de gansche stad bestreek. Dit kasteel bestond uit drie groote deelenle donjonhet verblijf van den slotvoogd en

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 344