TE MIDDELBURG. 285 opendnamelijk den 1 April 1575 ten minste dien dag is er voor het eerst door hen in gedoopt 2). Vóór de kerkhervorming droeg zij den naam van Oostmon ster, als eene der drie parochie-kerken van de stad, zijnde de andere geweest de Noordmonster of Sint- Pieters- (de Oude) kerk, en de derde de Westmonster, die op het midden van de markt stond en in 1575 is afgebroken 3). Van deze drie was de Abdij- of Klooster kerk, gelijk zij ook heette, verreweg de voornaamste, want zij was het heiligdom der beroemde middelburg- sche abdij, de aanzienlijkste geestelijke stichting in Zee land, en eene der voornaamsteen rijkste in Nederland. Dagteekent zich de stichting dier abdij van de helft der twaalfde eeuwwij mogen dan met grond aanne men, dat het kerkgebouw insgelijks tot dien hoogen ouderdom opklimthoewel waarschijnlijk de vergroo- ting en verfraaijing der abdij-kerk met het toenemen van het aanzien en den rijkdom der abdij zelve zullen zijn geklommen. Zij was gewijdniet zoo als velen elk ander hebben nageschreven, aan de maagd Maria enden H. Nikolaas, maar aan eerstgenoemde al leen. Toen er wanneer is niet met juistheid te bepalen dat gedeelte ten oosten van den toren bij was gebouwd, hetwelk thans is afgescheiden en den naam van Koorkerk draagt, was de kerk der middel- burgsche abdij eene zeer groote 4) en buiten twijfel zeer prachtige kerk. Ten minste zij wordt hoog geroemd van wege hare prachtige altarenkunstige beelden en kostbare inrigting. Geen gering deel van haren luis ter had zij te danken aan den Roomsch-koninggraaf

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 355