TE MIDDELBURG. 289 als weduwe van graaf Flor is III 7), hetwelk zeker mede niet weinig tot den rijkdom van deze stichting heeft toegebragt. Tot voor weinige jaren hingen in deze kerk twee koperen kaarskroonen van buitengewone grootte en schoonheid. Maar thans wordt zij bij de avond godsdienst verlicht door lampen, die ten deele aan zeer sierlijk bewerkte ijzeren kroonen hangen. Doch ook het geheele inwendige des gebouws heeft in 1846 eene aanmerkelijke verbetering ondergaan. Het dak is bekoepeld en de zijmuren van pilasters en kroonlijsten, gelijk de pilaren van kapiteelen voor zien, alles zeer smaakvol en in den byzantijnscheu bouwstijl. Voorts zijn al de vrouwen-stoelen vervan gen door nette banken, zoodat tegenwoordig de Nieu we kerk te Middelburg eene plaats verdient onder de schoone kerken in ons vaderlanden in eenvoudige schoonheid een der sieraden van Zeelands hoofdstad is. Het uitwendig voorkomen van het kerkgebouw inzonderheid de westgevel, liet echter nog altijd veel te wensehen over, waartoe eenige onaanzienlijke, ver vallen woonhuisjes, in vroeger'tijd van grootere bevol king tegen de kerk gebouwdniet weinig bijdroegen. Kerkvoogden kochten ze van lieverlede aanen toen het laatste in hun bezit was overgegaan, legde men de hand aan de noodige herstellingen, daartoe begin nende met de ontsierende huisjes af te breken. On der de reeds vroeger aangekochte en afgebrokene be hoorde ook de woning, in welke de uitvinder dei- verrekijkers, Zacharias Janse, zijn ververblijf ge- 19

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 359