20 het testament wat zij voorschrijft zal geschieden. 'tZijn meestal werken der liefde, maar er mag niets aan ontbre ken. Het is alsof haar iets op het hart drukt, dat er alleen door al de genademiddelen der Kerk van kan worden afgewenteld. Zij geeft voor kerk diensten, omgangen enz.„opdat je deelahctihc si der messen" of al hare weldaet" enz. De bedevaar ten naar St. Jacob van Compostella moeten plaats heb ben voor het aangeduideenwanneer Pieter en Claas niet trekken willen, dan moeten de executeurs uit de aanverwanten een paar anderen kiezenAl haer ghoet, roerende en onroerende" zet ze in handen der executoers," opdat deze sonder wedersegghen enihcer erfnaemen" zouden kunnen uitvoeren tgeen zij wenschte; ja des noods moest er de bisschop mede gemoeid wordenaan wien in dat geval een legaat van l werd vermaaktopdat hi helpe si der exe- toers dit te volbrenghen" Had die vrouw dan zoo veel op liaar geweten Anders hadden in die eeuw de aanzienlijken, wan neer zij dergelijke giften deden, er in den regel eene andere bedoeling mede, Wij weten deze niet beter te kenmerken dan door de aanhaling van eenige woorden uit het testament van ridder Willem van Weldamme en vrouw, geschreven in Nov. 1339, die daarin te kennen geven, dat zy van alle goederen, hun van God vergund, niets zullen met zich dragen na dit leven, als 't geen zy zullen goedvinden te keeren ter eeren Gods en tot vermeerdering van de Goddelijke dienst; en deswege begeren zekere voorbijgaande goederen

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 86