26 HET TESTAMENT komen de laatsten niet voor, maar op die der Brigit- tynen 11) vinden wij een Maria ager in Zuydtbeve- landia apud Zelandos"thans waarschijnlijk bekend als onzer Vrouwen polder" onder Kruiningenvermits men'wil, dat in die heerlijkheid een Minderbroederen klooster heeft gestaanen in die Vrouwenpolder" al van ouds eene kapel werd gevondenbekend als de kapel van Hinkele"of de noordkapel van Waarden die nog in 1572 bestond 12). In de nabijheid van Kapelledoch op den bodem van Kattendijke was de Monsterhouc" een Monniken hof, toebehoorende aan het Mariaklooster ter Doest, bij Brugge, reeds in de xmde eeuw voorkomende, dat ik elders heb doen kennen 13). Wij kunnen hier onser vrouwen broederen" vinden, die door Ver- tielt begiftigd werden. Doch de overigen, en wel de met eigen namen genoemden, zullen wij elders moeten zoeken, en bedrieg ik mij niet zeer, doorliet testament zelve geleid, meestendeels ook vrij gemakkelijk vinden onder de bedelorden, die toen reeds in Zeeland geves tigd waren. Trouwens het testament noemt broeder Willem van der Oostkerke en broeder Diderik zijnen gezeltusschen de Minderbroeders te Zierikzee en te Middelburgop zoodanige manierdat zij als met deze vereenigd wordenterwijl broeder Willem van der Vlake en broeder Gozewijn"onmiddelijk geplaatst zijn achter de Predikheeren te Antwerpen. Nu was het eene eigenaardigheid dier orden, dat zij naar de streken, waar zij nog geene kloosters hadden, sommige broeders af vaardigden, om binnen derzei ver grenzen de giften in

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 92