de Oosterschelde daardoor niet wezenlijk wordt aangetast, wordt bevordering van een economisch rendabele visserij voorgestaan en is uitbreiding en verbetering van de produktie-omstandigheden mogelijk. Vergro ting van de mosselproduktie wordt evenwel niet verwacht. Wel wordt getracht om ver vangende percelen aan te bieden voor de mosselpercelen die door de aanleg van de Philipsdam in het Volkerak verloren zullen gaan. Omdat door veranderingen in het stromingsbeeld en in het voedselaanbod ook in de Oosterschelde zelf percelen verloren kunnen gaan, worden in beginsel alle gron den die mogelijk geschikt zijn voor de schelpdiercultuur voor de visserij gereser veerd. Die reservering houdt in, dat voor alsnog geen ontwikkelingen worden toege staan die het eventuele gebruik van de betreffende gebieden voor de schelpdier cultuur onmogelijk maken. Overigens moet hierbij worden bedacht dat de oppervlakte gereserveerd gebied veel groter is dan in werkelijkheid ooit nodig zal zijn. Ruime reservering is echter nodig, omdat ook over de toekomstige geschiktheid van gebieden voor de visserij nog veel on zekerheid bestaat. Dezelfde onzekerheid, maar dan ten aanzien van de blijvende bruikbaarheid van de huidige plaatsen voor het verwateren van mosselen ten zuidoosten van Yerseke, is reden om de Prinsenplaat ten westen van Yerseke (zie figuur 1) te reserveren voor het verwateren en verwer ken van mosselen. De kokkelvisserij kan in haar huidige om vang worden gehandhaafd. Nader onderzoek naar de mogelijke gevolgen van deze vorm van visserij voor met name het bodemleven zal bepalend zijn voor de aanvaardbaarheid van verdere ontwikkelingen. Nader onder zoek naar de gevolgen voor het milieu zal ook bepalend zijn voor de mogelijkheden van viskweek in drijvende kooien in één van de bouwdokken bij de stormvloedkering of in de werkhaven Schelphoek (zie figuur 1} Nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de recreatie zijn slechts toelaatbaar voor zover de natuurwaarden daardoor niet we zenlijk worden geschaad en dienen steeds aan te sluiten bij het karakter van de Oosterschelde als grootschalig natuurge bied. Voor de aanleg van nieuwe ligplaatsen voor de watersport komen alleen bestaande havenkommen in aanmerking. Reeds goedgekeurde maar nog niet uit gevoerde plannen voor verblijfsrecreatie en plannen die in een vergaand stadium van voorbereiding verkeren, bieden tesamen nog ruimte voor ca. 3.700 slaapplaatsen rond de Oosterschelde. Hiermee kan voorlopig aan de behoefte worden tegemoet gekomen. Verdere ontwikkelingen op het gebied van de verblijfsrecreatie dienen dan ook niet vooruit te lopen maar te volgen op ont wikkelingen van andere recreatievormen, met name de watersport. Voor de sportvisserij moeten de nodige voorzieningen worden getroffen. Zo zullen in nieuwe jachthavens op korte afstand van zeer goed viswater ligplaatsen voor de sportvisserij beschikbaar moeten komen. Ook kunnen hier trailerhellingen worden aangelegd. Voor de aanleg van trailerhel lingen komen in elk geval in aanmerking Wemeldinge, Gorishoek en Sofiahaven (zie figuur 1). Dagrecreatieprojekten voor de lokale en regionale behoefte kunnen worden gereali seerd bij de Schelphoek, de Hoek van Ou- werkerk, de Grevelingendam, Gorishoek, Kattendijke en Sofiahaven (zie eveneens fi guur 1). De bestaande voorzieningen bij Katseveer kunnen wat worden uitgebouwd. Voorwaarde voor uitvoering van deze pro- jekten is wel dat de omvang per projekt beperkt blijft, dat aan de totale dagrecrea- tieve ontwikkeling een duidelijke grens wordt gesteld en dat de nodige beheers maatregelen worden genomen om schade in nabij gelegen gebieden met belangrijke na tuurwaarden tegen te gaan. Voor de plankzeilsport kunnen er wellicht concentratiepunten komen bij de toekom stige Krammersluizen in de Philipsdam en in een van de bouwdokken bij de storm vloedkering. Omdat ook zonder bijzondere voorzieningen bijna overal zeilplanken te water kunnen worden gelaten, kan een na dere regeling nodig blijken. Hierbij kan worden gedacht aan een verbod voor plank- zeilen in kwetsbare en onveilige gebieden. Voorzieningen zijn ook nodig voor de watersport-passanten. In elk geval zal het huidige tekort van ca. 230 passantenplaatsen moeten worden weggewerkt. Aantrekkelijke plaatsen voor passanten zijn vooral Goes en Zierikzee. Het is dan ook gewenst om met name in deze plaatsen meer ruimte voor passanten te scheppen. Dat zou bij voorbeeld mogelijk kunnen zijn door bij aanleg van nieuwe ligplaatsen in Goese Sas en de Val (zie figuur 1) een aantal vaste liggers vanuit Goes respectievelijk Zierik zee te verplaatsen. Behalve voor de natuur, de visserij en de recreatie is ook een algemeen beleid ge formuleerd voor een aantal andere funkties, zoals de beroepsscheepvaart, de zandwin ning en de winning van delfstoffen. Inrichtingscombinaties. Naast het zojuist in hoofdlijnen omschre ven algemene beleid is een aantal inrich tingscombinaties opgesteld die met name betrekking hebben op mogelijke nieuwe jachthaven- en verblijfsrecreatieprojekten. Tussen de inrichtingscombinaties treden verschillen op in het aantal mogelijke pro- jekten en de situering daarvan. In de com binaties komen alleen projekten voor die vanuit de recreatie bezien gunstig worden beoordeeld en die, eventueel met behulp van bepaalde beheersmaatregelen, uitge voerd kunnen worden zonder dat ernstige schade wordt toegebracht aan belangrijke waarden van natuur en landschap. Om deze reden zal men bijvoorbeeld tevergeefs zoe ken naar jachthaven- en verblijfsrecreatie projekten bij Burghsluis en Schelphoek. Voor de wel in inrichtingscombinaties genoemde projekten geldt in een aantal gevallen dat uitvoering slechts kan plaats vinden op voorwaarde dat afdoende be- OVERZICHT VAN DE ZES INRICHTINGSCOMBINATIES

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 24