G. W. Bergmanorgelfiel. Hoe liggen de prijzen van de diverse instrumenten? „Moeilijk te zeggen. De prijzen van de verschillende violen kunnen sterk variëren al naar gelang het type. Maar om te be ginnen hoeven in veel gevallen de leerlingen van de school het instrument dat ze be spelen niet zelf aan te schaffen. Van de school uit bestaat de mogelijkheid om op bepaalde voorwaarden strijk- en blaasin strumenten te huren. Bij pianoleerlingen wordt aangenomen, dat ze zelf thuis een piano hebben en daarvoor betaalt men toch al gauw een 4.000,Hen hobo bv. kost zo rond de 2.000,En als we voor de school pauken nodig hebben, komen we op een slordige 16.000,Zo'n bedrag is voor een particulier nauwelijks op te brengen." Wat is het minst en het meest beoefende instrument? „In totaal hebben we 20 harp-leerlingen, dus dat kunnen we wel als de kleinste cate gorie aanmerken. Verder is het interessant om vast te stellen hoe per regio de belang stelling verschilt. Over de gehele linie wordt veel gefloten. Maar Zeeland heeft bv. een zeer groot aantal leerlingen in de hafabra (i.e. harmonie, fanfare en brassband) sektor. Landelijk gezien staan we met onze 700 leerlingen kwantitatief aan de top, maar ook kwalitatief blazen we een zeer ver dienstelijk partijtje mee. Ook de zangop leidingen scoren hier hoog, zo heeft Wal cheren alleen al 120 leden." Pop begint klassiek. De school leidt hoofdzakelijk op in klas sieke muziekvormen. Maar kan een jongen, die in een bandje wil gaan spelen bij u terecht voor wat fundamentele kennis? „Ja, wij gaan dus wel uit van een klas sieke opleiding. Als hij bij wijze van spreken drummer wil worden en les komt nemen, zal hij te maken krijgen met alle slag instrumenten. dus tot aan de vibrafoon, xylofoon en het triangeltje aan toe en die lessen zullen in principe klassiek gericht zijn. Een beginnende popgitarist die bij ons wat wil thuisgeraken in het gitaarspel, zal hetzelfde ervaren. Aan de hand van een voudige oudere werkjes zullen hem de grondbeginselen, vingerzettingen, noten le zen, enz. worden bijgebracht. Via zelf im proviseren en veel oefenen zal hij dan zijn doel bereiken." Hoe verloopt de doorstroming van de muziekschool naar het conservatorium? „Als iemand in de muziek wil doorgaan en blijk heeft gegeven van voldoende aanleg en bekwaamheid d.m.v. het afleggen van een examen in het gekozen vak. kan een voortgezette studie worden aanvaard. Een leerling is dan meestal een jaar of 17 a 18. Afhankelijk van de te volgen studierichting, maar vooral ook de inzet van de leerling, duurt zo'n conservatorium-studie 5 tot 6 jaar. In verschillende steden in het land kan men zich daarvoor aanmelden, maar vanuit Zeeland gaan veel leerlingen naar het Brabants Conservatorium in Tilburg, het Rotterdams Conservatorium. En ook wordt van hieruit wel uitgeweken naar Bel gië, waar zowel in Antwerpen als in Gent muziekstudies aan een conservatorium kun nen worden gevolgd." Zeeuws Jeugd Orkest. Intussen neemt ook de heer Ru Seven- huysen aan het gesprek deel. Hij is sinds 1961 direkteur van Jeugd en Muziek Ne derland. Een internationaal gespecialiseerde vereniging, die over de gehele wereld af delingen heeft. Het Zeeuws Jeugd Orkest is op haar beurt weer een takje van de Orkest afdeling van Jeugd en Muziek Nederland. Eerste violiste van het ZJO in opperste concentratie.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 29