76 Spanje ca der hervorming mogen hel getuigen. Doch later heeft men wel eens gemeend dat men het volmaakte gevonden had, en zonder op veranderde omstandigheden, of op hot volgen der beginselen van de eenmaal beproefd bevondene zaken te letten heeft men het oude willen bewaren, en daarbij meer op vormen dan op beginselen gehecht. Wij keuren die gehechtheid waar zij uit zekere schroomvalligheid voor het hagchelijke nieuwe ontslaat, niet in alles af, maar waar zij met stijfhoofdigheidmet zucht tot gemak verbonden is, daar geven wij ze onzen bijval niet. Letten wij eens op twee geheel verschillende dingen, op landbouw en godsdienst. De landbouw staat in Zeeland boven aan de stoffelijke belangen. Alles leeft er als 't ware door. De zeehandel is toch door de veran derde omstandigheden verlegd. Daartoe heeft misschien een en ander, dat geen echt provincialisme te noemen is, hier medegewerkt. Maar wat dan nu den landbouw betreftzoo is men het vrij algemeen eens dat die hier op enkele uilzonderingen na op dezelfde hoogte staat, als voor eeuwen. Van de vaderen is dezelfde landbe- bouwingswijze en inrigting van hoeve enz., waarbij dezen zich wel bevonden tot de kinderen overgegaan. Maar de kinderen bevinden er zich niet zoowel bij. De reden hiervan zoekt men meestal in omstandigheden buiten den landbouw, in meerdere lasten of de lage prijzen der voortbrengselendoch hier wringt de schoen niet voornamelijk. Want ook weleer was hierin eb en vloed.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1842 | | pagina 194