88 to behartigen al zouden zij hel ook op eenige andere wijze doen dan zij die nooit buiten Zeeland eenige oplei ding ontvingen zou een verkeerd provincialisme buiten sluiten, als men alleen daarop hechtte dat zij van geene Zeeuwsche afkomst zijn. Doch ik behoef hierbij niet langer s'il te staan. Zeeuwen, die het welbegrepen be lang hunner provincie voorstaan hebben ook in anderen kring geleefd en weten wat Vaderlandsch is; zij stellen ook hunne kinderen hiertoe in staat. Zij zullen als zij het goed rond van nature bezitten dat niet verloren heb ben door anderer invloed, zij zullen het ook in anderen vooral opmerken, die geene Zeeuwen van geboorte zijn, zij zullen het niet miskennen in hen die Zeeuwen door inwoning zijn en zij zullen er hun voordeel mede doen. Zoo zou er hier openhartige zaraenstemming tot alge meen en bijzonder belang zijn, en niet zonder invloed zouden dan de stemmen uil Zeeland zijn. Provinciaal zou het dan zijn het goede voortestaan en het kwade te bestrijden, en dan zou men met nog meer reden mot Zeeland zijn ingenomenhetwelk mede een karaktertrek der Zeeuwen is, waarop wij eindelijk de aandacht ves tigen. Dat kunnen velen die Zeeland niet kennen, zich niet begrijpen en zij bespotten het zelfs, hoewel de meesten, die met Zeeland kennis maken dat niet doen. Doch over 't algemeen keurt men toch die ingenomen heid met het land of het gewest zijner inwoning af, omdat daardoor het betere van elders wordt afgekeurd

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1842 | | pagina 206