73 4. dat de oefening, om den inwendigen vijand het hoofd te vene bieden. Er zijn er maar al te veel, die de kunst ver- dat staan en in oefening brengen om oubeschaamd te be door delen, en onbillijke eiscben te doen. Wees tegen de ard- zoodauigen op uwe hoede en geef uit bloodheid niet 'ood- toe aan hunne onbetamelijke vordering, om het even, it en of de zoodauigen boog in magt en aanzien staan, of tot svan- uvv's gelijken behooren. Herinner U steeds do les van ïinig den diepen menschenkennerden grootsten Leeraar tzin- der oudheid, die zegt; «iemand, die niet geleerd heeft - bij iets te weigeren, is zeer kwalijk opgevoed.» Daarom arop onthoud U om in eenig gezelschap gehoor te leenen prees aan den drang om te drinken wanneer gij govoeltdat rdde gij reeds genoeg gedronken hebt. Ontmoet gij op uwen end, weg een' lediglooper, hoe aanzienlijk of rijk ook, die egen U aan uwen arbeid wil onttrekken, ontwijk hem, of, s be- kunt gij dit niet, sta hem dan ten minste niet toe, iarde dat hij uwen kostbaren tijd roove, maar zet uw werk es te voort! Schal deze schijnbaar onbeduidende oefeningen niet gering; want, wat zoudt gij, in zaken van aan- leren gelegenheid, doen, wanneer aanzienlijke en maglige alles personen U tot iels ongeoorloofds uitlokken, gij die niet eens den moed hebt een glas wijn, dat U schaadt, ,zoo aan uwen minderen te weigeren; gij die U niet eens ngen aan eenen snapper kunt onttrekken su is Zoo ook, wanneer een muzijkmeester slecht speelt, met of een acteur zijne rol ellendig vervult, weiger niet, uit

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1843 | | pagina 187