Ï.XXXIÏ. eveneens voortgaande bereikt het volgende schot na 30 min. en 18 seconden zijn oorhet volgende wanneer hij wederom 6000 voet is voortgegaan, na 30 min, en 24 sec. lerugkee- rende op zijnen weg, altijd 6000 voet in een halfuur aileg- gende, hoort hij het volgende schot wederom na 30 min. en 18 sec. Hij rijdt verder terugzoodat hij in een hall uur niet 6000maar 12000 voet aflegten hoort nu het schot na30min. en6sec. Wat zal hij daaruit besluiten Immers, dat het geluid van het kanonschot tijd noodig gehad heeft om zijn oor te bereiken, en wanneer hij naauwkeurig heelt acht gegeven op zijne afgelegde alstanden en op den tijd, die er verloopen is tusschen het hooren der schotendan wordt hij aanstonds geleid tot de gedachte,dat het geluid tijd be hoeft, om van het kanon tot zijn oor te geraken, en dat juist in de evenredigheid van 6000 voet in 6 seconden, of 1000 voet in 1 sec. Gelijk het afschieten van ons onderstelde kanon een ver schijnsel daarstelde voor het oor zoo geven de verduisterin gen der wachters van Jvpiter dat voor het oog. Nadat men de ware omloopstijden dezer manen rondom hare hoofdpla neet met juistheid had leeren kennen en derzelver eclipsen vooruitberekenenbevond men dat dezelve te later plaats hadden, naarmate wij verder van Jupiter verwijderd zijn, en te vroeger, naarmate wij nader aan deze planeet staan. In het bijzonder heeft men aan don eersten wachter, die Eigenlijk doorloopt het geluid in 1 seconde eene ruimte van 1050 voet, gemiddeld in een rond getal uitgedrukt.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1843 | | pagina 94