16 Het was als het voorspel van grootcr rampspoed. Het was in het jaar 1578, dat do Protestanten bij het Stedelijke Bestuur een verzoekschrift indiendeu, waarbij zij be geerden dat men hun of hot Klooster der Kruisbroeders of het Zusterhuis mogt afstaanten einde aldaer te mogen prediken. Schoorvoetende stond de Regering hun de Gasthuis-kerk af. lie roquestranteu bleven bij hunnen wonsch niet onwaarschijnlijk, omdat het aangeboden gebouw niet toereikend was voor de gemeente (1) en zagen twee dagen later hieraan gehoor geven (2) Den Prior werd kennis gegeven van het besluitwaarbij de Kruisbroedereu-Kerk den Protestanten ten gebruike werd afgestaan opdat hij de kostbaarheden enz.uit dezelve mogt doen wegnemen. (3) Vermoedelijk evenwel bleven de Kloosterlingen nog in het bezit van de overige gebouwen die tot het Klooster behoorden.(4) Ook dit (1) Zóó oordeelt niet zonder grond D. Kris in zijne Kerkelijke Redenvoering over Ps. 122: 1, 2, M.S. (2) In de Satisfactie van Goes, wordt bladz. 271 gezegd, dat dit Request den28 Sept. is ingediend, in de Kleine Notulen daar en tegen wordt onder 19 Aug. des genoemden jaars gelezen requeste van de Protestanten omme te hebben 't Clooster of Zusterhuis ten einde aldaer te mogen prediken, mitsgaders een en andere apostille op dezelve toelatende eerst 't Gasthuis 28 Sep. en daarna het Cruicebroeders-Klooster behoudens de Satisfactie 30 Sept. (3) t. a. p. bladz. 27G, (4) Zie de Kleine. Notulen van 23 Oct. 1583, waar gesproken

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1845 | | pagina 104