■veroorzaakte echter de verovering Tan dit gewest in 1587. door den Hertog van Parsia, dat hier het licht eener gezuiverde godsdienst ten eenenmale werd uitgebluscht. Doch in helderen glans mogt het zich wederom vertoonen, nadat Prins Marrits van Oranje de Spanjaarden uit dit land verdreven, en, door de inneming Tan Sluis in 1604, hier eene wijde deur Toor het hervormd geloof had geopend; alles werd toen dit geloof toegedaan. Er ligt in dit gewest, aan de overzijde Tan het watertje do Passé-genle, (in de wandeling de Ligtie genoemd, ver moedelijk omdat het in oorlogstijd tot linie van defensie strekt, en hetwelk een overblijfsel is der vroegere vaart van Sluis naar I/zendijke)eene heerlijke en vruchtbare streek landsde generale vrije polderook het eiland geheeten hoewel het thans geen eiland isstrekkende langs de Vlaamsche grenzen. Ook deze oord alwaar te genwoordig alle opgezetenen Roomschgezind zijn, werd destijds alleen bewoond door Hervormden. Zij hadden er in 1659 eene kerk gestichtop JJzendijksch grond gebied, op den afstand van een kwartier uurs ongeveer van het tegenwoordig Belgisch dorp de Oudemanen den 25 Aug. van gemeld jaar, werd Joaïsks Stcirbout als eerste Predikant aldaar bevestigd. Ook eene school bouwden zij daaromtrenttegen over de buurt Turkeij, aan den overkant der Passe-geulewaar te dien tijde een veer was. Denkelijk zal men almede woningen voor den leeraar en onderwijzer hebben opgerigthoewel de

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1846 | | pagina 134