124 dellijk aan de Westerschelde tot aan de limietscheiding tusschen het Nederlandsch- en Belgisch grondgebied, zuidwaarts Tan Sas van Gentaan de buurttfe Stuiveren eene dieptewanneer het water op het hoogste peil staat van 4 ellen, 8 palmen aan de beneden sluis te Sas van Genten yan 6 ellen 2 palmen 8 duimen aan de bin- nensluis te Temeuzen bij eene bodemsbrcedte Tan 12 el len. Hetzelve yerdeelt zich op ongeyeer 1300 ellen Tan de uiterste nolle aan de Schelde in twee armen, omvat- tende de resting Temeuzen en bijliggende gronden. Twee kapitale sluizen sluiten te Temeuzen de beide uitmondingen ran het kanaalwelke sluizen door ieder beschouwer en yoornamelijk door deskundigen te regt bewonderd worden. De eerste in de westelijke uitmon ding, is eene waaijersluis, wijd 12 ellen in den dag, welke, aan de buitenzijde, met een paar punt-rloeddeuren en aan de binnen- of kolkzijde, met een paar waaijerdeu- ren gesloten wordt; dezelve dienen, bij eenen hoogen waterstand in het kanaaltevens Toor ebdeuren en kun nen,bijna altijd en met alle waterstandengeopend en gesloten worden, welke werking, in de daad, bij den aanschouwer de grootste Terbazing opwekt. Ieder der ovengenoemde waaijerdeuren is te zamengesteld uit niet minder, dan 59kubieke ellen eikenhout en uit 4753 Ne- derl. ponden ijzer, derhalve voor de beide deuren de verbazende massa Tan 118 kubieke ellen hout en 9506 JNederl. ponden ijzer, op eenen vloer van arduinsteen,

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1846 | | pagina 206