en Schutters waren onder dezen naam bekend. 2) Alleen de eerstgenoemden komen hier in aanmerking daar de laatstgenoemden, voor zoover zij in Goes bestaan hebbenreeds vroeger in dit jaarboekje be handeld werden. 3) Om onzen lezers een overzigt over den aard den omvang en het doel van deze inrigting te ge ven meenen wij niet beter te kunnen doen, dan de woorden over te nemen van eenen man, die in de dagen van derzelver bestaan en bloei leefde. Het was Michael Eversdijck predikant te Hoedekens- kerke, die op de vergadering der classis van Zuid- Beveland, op den 11 Jan. 1G73 te Kloetinge gehou den, een berigt voorlas: over de misbruiken in 't houden van paepse gilden ofte eonfrerien door gere formeerden. 4) In dit stuk houdt hij staande, dat de bedoelde gilden zijn 1.' puer van eene paepse gront en nature. 2.e in opsight van derzelver verscheijde exercitiën superstitieus en afgodisch. 2) Wij zouden ons kunnen beroepen, op hetgeen H. W. Tijdematv dien aangaande in zijne bekroonde verhandelingen over de Gilden, (zie Nieuwe Ver- handelingen van het Zeeuwsch Genootschap D. IV. St. J.) bl 30 zegt; maar wij verwyzen, althans wat de schutters betreft, lieve- naar de ordonnantie door den Ed. Achtb. Heer Was, in den zesden jaargang van den Zeeuwschen Volks-Almanak medegedeeld alwaar op bl. 4 van eene Conf rerije oft Gilde van Cloveniers gesproken wordt. 3) Zie den vijfden jaargang bl. 6, vlg. in den negenden bl. 10 vlg, 4) Dit berigt komt in deszelfs geheel voor in het actenboek der genoemde classis, beginnendo Jan. 1687, fol. 1—28,

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1847 | | pagina 111