doen van hun gehouden bestuur en opzigt, ten overstaan van den geheelen Magistraat, die over het aanhooren der rekening 4 ponden vl. genoot. Zulks geschiedde in eene kamer van 't Gesticht, daarvoor opzettelijk be stemd, en wel: «ten bijwezen der domestiquen ende oude luijden in den Huize residerende, als hebbende kennisse van eenige saecken, dese administratie ende rekeninge aengaende." Na 't sluiten der rekening gebruikten Regenten «tot vermaek en vrolicheijt van preveniers met den gesinnne eene eerlicke maeltijt," waarvan eerstgenoemden den wijn bekostigden, en de overschietende spijzen onder de armen der Parochie lieten uitdeelen 11). Kwam een der oude mannen of proveniers te overlijden, dan stond de begiftiging der openstaande prove aan den Heer van St. Maartensdijk op voordragt of aanbeveling van Regenten terwijl al, wat de inkomende bezat en aanbragt, eigendom werd van 't Gesticht. 12) Ook mogten er, zonder toestem- 11) Deze maaltijd, waarschijnlijk Tan de stichting af aan gebruikelijk, stond welligt in verband met het feest, dat jaarlijks gehouden werd ter eere van den Heiligen Martinus, Bisschop Tan Thours in de IV eeuw, op 't welk de geestelijken wat rijkelijker smulden dan op andere tijden, waartoe de leken hunne ganzen en hoenderen bijbragten hetwelk de oorsprong is Tan de St, Maartensganzen en hoenders, (Lucius, Algemeen woordenboek, in voce St. Mar tinus). Ganzen hoenderen en ander vee waren nu juist de offergaven welke aan het Kapoenhuis geschonken werden. Men zie ook het werkje van den heer J- Ab Utrecht Dresselhuis: de provincie Zeel. in hare aloude gesteldheid enz. bl. 44alwaar die geleerde oudheidkundige zegt: «Sint Maarten was de Joel- vadertot wiens eer men zich bij ganzen en wijn verlustigde en uitbundig vrolijk maakte, en die, eveu gelijk Bachus, als de Liber Pater gehuldigd werd.» 12) Deze bijzonderheden zijn ontleend aan een Register van ordonnantiën en resolutiën der 6tede en lande van St. Maartensdijk, van 1590 1035.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1847 | | pagina 184